Tillbaka

Dan Johansson förlänger med Sirius

Efter degraderingen till Allsvenskan har klubbens elitgrupp jobbat med att skapa bästa förutsättningar för nästa säsong, sedan tidigare är det klart med ny tränare i David Ahlmark och nu är det klart att även Dan Johansson blir kvar.

Sirius åkte ur superligan efter tre säsonger och sedan degraderingen har det varit tyst kring spelartruppen kommande säsong. Sedan tidigare är det klart att förre FBC Uppsalatränaren David Ahlmark som tränade Mullsjö förra säsongen kommer att vara huvudtränare för laget. I dagarna blev det också klart att Dan Johansson förlänger kontraktet med 1 år, klubben kommer inom kort att presentera ytterligare spelare som är klara för nästa säsong samt läget kring nyförvärv.

Klubbens ambitioner är att ta sig tillbaka till Superligan så snart som möjligt, målet är att det skall ske senast inom två säsonger men vi ser gärna ett återtåg redan kommande säsong.

//Peter Bohlin

 

Kommentarer


Inga kommentarer.

 
 
Nytt inlägg
Fler funktioner
Lägg till en bild
Lägg till koordinater
59.33570115031561
18.065465623041405
» Beräkna nuvarande position..

..eller dubbelklicka på kartan

Väntar på koordinater

Stäng
 
 
Banners